укр eng

Новини

Служба крові в Україні: реалії і "картинка" у ЗМІ (прес-реліз)

17.03.2017

Служба крові в Україні: реалії і «картинка» у ЗМІ»

Прес-реліз

 

- Розвиток служби крові в Україні - обов'язкова умова Асоціації України є ЄС

- Реформа не можлива без діалогу між донорами, медиками, владою та ЗМІ

- За півроку реалізації проекту медіа почали більше говорити про донорство і службу крові

- У регіональних ЗМІ дедалі частіше з’являються аналітичні публікації про донорство

- Більшість публікацій – реакція на інформаційні приводи або заклики терміново здати кров замість того, щоб проаналізувати причини аврального збору крові

 

17 березня 2017 року, Київтакі висновки громадського проекту «Кров новин – новини крові» озвучили всеукраїнські громадські організації «Асоціація «Спільний простір» і «Асоціація молодих донорів України».

У рамках проекту було проведено 3 хвилі моніторингу ЗМІ Житомира, Львова, Кропивницького і Харкова (вересень 2015 – вересень 2016, жовтень – грудень 2016 і січень – березень 2017). Медіа-експерти констатували зростання кількості та якості публікацій про донорство і службу крові саме після регіональних акцій «Кров новин – новини крові». Наприклад, у Харкові за півроку реалізації проекту телебачення, преса і онлайн-ЗМІ оприлюднили 70 новин донорства крові, тоді як за цілий попередній рік їх було всього 30. Під час акцій проводилися волонтерські донації крові та діалогові групи, які наживо спостерігали журналісти, ставили запитання донорам, медикам, представникам місцевої влади.

Завдяки проекту «Кров новин – новини крові» розвиток служби крові неодноразово ставав темою ток-шоу, просвітницьких і проблемних статей. Основними проблемами служби крові експерти назвали такі: систематичні труднощі із забезпеченням компонентами та препаратами крові»; гостра потреба у популяризації регулярного донорства; розпорошені і несистемні бюджети; відсутня функція управління запасами; має місце нераціональне використання коштів; відсутня логістика - доставка, обмін, купівля; бракує законодавчої бази і стандартизації правил заготівлі крові та компонентів; відсутність органу, покликаного контролювати й аналізувати обіг крові; брак та застарілість обладнання; незначна кількість проблемних публікацій у ЗМІ - слабка суспільна дискусія.

«Щоб побудувати сучасну службу крові, яка служитиме і донорам, і пацієнтам, і лікарям, і фармбізнесу, і державі, усі вони мають грати на одному полі за єдиними і зрозумілими правилами. А для цього потрібна комунікація, неможлива без посередництва ЗМІ. Саме тому ми і робимо акцент на ролі мас-медіа. Якщо журналісти знатимуть, кого і про що запитувати, добиватимуться відповідей і зрозуміло доноситимуть їх до громади, - уже в осяжному майбутньому ми забудемо, що таке «купівля» донорів і авральний пошук крові для породіллі, пораненого чи онкохворого»,  - зазначила Леся Ярошенко, координатор проекту «Кров новин – новини крові».

http://www.prostir-monitor.org/krov,  donor.ua  ukrainianmonitor@gmail.com