Новини
Чекмишев: "Одна-єдина особа може створити ілюзію спільної думки багатьох людей"
12.12.2017
Два з трьох користувачів Twitter, які пишуть російською мовою про присутність НАТО у Східній Європі, - це так звані боти, або інтернет-тролі. Такого висновку дійшли фахівці Центру стратегічних комунікацій НАТО. Вони проаналізували твіти про військову активність альянсу в країнах Балтії та Польщі, написані протягом весни-літа цього року. Експерти підрахували, що російські бот-сторінки загалом створюють 60% російськомовних повідомлень. В англомовному просторі їхня присутність теж чимала: 39% усього контенту. Як працюють російські боти й чи є ознаки їхньої діяльності в Україні? Про це - у розмові з медіаекспертами Олександром Чекмишевим та Віталієм Дмитренком.
- З якою метою запускають Twitter-ботів?
В. Дмитренко: - Для початку зазначу, що боти працюють не лише в Twitter, а й в інших соцмережах, зокрема у Facebook. Їхнє головне завдання - маніпуляція суспільною свідомістю. Переважно боти беруть участь в обговореннях, пов'язаних із політикою США, Росії, України, Німеччини і так далі. Це головно питання виборів, національної безпеки, політичних криз.
О. Чекмишев: - Боти - це програми, що виконують прості одноманітні завдання. З їхньою допомогою "модельовану пропаганду" поширюють у соцмережах. Боти можуть бути цілком або частково автоматичними. Завдяки їм одна-єдина особа може створити ілюзію спільної думки багатьох людей. Їх також використовують для придушення критики - нападів на окремих людей чи дискредитації хештегів. У Росії діють цілі фабрики ботів. Зауважу, коли був референдум у Каталонії, 60% інформації в соцмережах, що підвищувала градус дискусій, надходили з російських акаунтів і 30% - із венесуельських. Але, знаючи про тісні відносини Росії та Венесуели, не треба гадати, звідкіля “виросли” й ті 30%.
- Як працюють такі фабрики? Які ідеї проштовхують боти?
О. Чекмишев: - Тематика повідомлень різна. Для прикладу, у Нідерландах перед референдумом щодо Асоціації України з ЄС російські боти переважно розповідали про страшних бандерівців, про те, що підписання угоди дестабілізує Євросоюз, і, мовляв, у нашій компанії такої країни не треба. У Каталонії одна група ботів, менша за чисельністю, пропагувала, що треба залишитися в Іспанії, а інша, більша, навпаки, висувала аргументи, чому звідти потрібно втікати. Так російські боти налаштовували одних проти інших, щоб домогтись масових заворушень, бійок, підпалів і так далі. Загалом російські боти працюють на руйнування Європейського Союзу та атлантичної солідарності.
В. Дмитренко: - За даними колишніх працівників однієї з фабрик ботів у Санкт-Петербурзі, яка ховається під назвою ТзОВ “Інтернет-дослідження”, у її штаті працює приблизно 250 осіб. Зарплатний фонд так званого "американського департаменту" сягає приблизно 1 мільйона доларів на рік. "Тролі" нижчої ланки отримують приблизно 55 тисяч рублів (25 тисяч гривень), адміністратори - до 90 тисяч рублів (приблизно 41 тисячу гривень), керівництво - від 120 тисяч рублів (приблизно 55 тисяч гривень).
- Чи є ознаки діяльності російських ботів в Україні? Якщо так, то які думки просувають вони в нас?
О. Чекмишев: - Україна - головний полігон саме такого типу експериментів. Російські боти працюють на українському полі дуже активно й безперервно. І що далі, то працюватимуть агресивніше. Можна прогнозувати, що Росія докладатиме в цьому питанні великих зусиль протягом наступних президентських виборів в Україні. Ідеї дуже прості: "Україна як держава не відбулася і не має жодних перспектив", "Президент України - корупціонер, і він не справляється зі своїми обов'язками", "в Україні поганий уряд", "в Україні слабка армія", "українська ідеологія недолуга". І це поширюється не тільки соцмережами, а й різними каналами в Youtube через жартівливі чи авторські програми.
- Чи відстежують у нас діяльність російських ботів? Чи вимірюють якось їхню активність?
О. Чекмишев: - Є деякі громадські проекти, але системної роботи, на жаль, ніхто не веде.
Наталія ВАСЮНЕЦЬ, газета "Експрес"
Фото ToonPool