укр eng

Новини

Тематика освіти на СТБ - висновки медіа-моніторингу

21.09.2017

СТБ загалом дотримувався балансу думок й уникав сенсаційності. У сюжеті про освіту на окупованих територіях журналісти використовували «людські історії», щоб матеріал става ближчим і зрозумілішим глядачеві. Телеканал послуговується власним джерелами, а також публікаціями користувачів соціальних мереж та політиків (Фейсбук), як у сюжеті про День знань та реформу освіти.

У сюжетах, присвячених проблемам освіти, висвітлюються різні точки зору, однак нерідко журналісти підкреслено підтримують одну зі сторін конфлікту - зокрема, у сюжеті про поганий стан школи на Київщині.

СТБ не схильний критично ставитися до заяв посадових осіб, і у сюжетах декілька разів з'являються синхрони міністра освіти Лілії Гриневич. Тема реформи освіти подана у позитивній тональності, без критичного аналізу та розмаїття точок зору. У сюжетах бракує аналізу складних і контраверсійних моментів.

Загалом журналісти використовують коректну мову і термінологію щодо освіти, освітян та дотримуються етичних норм. У деяких сюжетах присутні оціночні судження.

Найкращим матеріалом за збалансованістю, точністю та дотриманням етичних стандартів можна вважати про сюжет про освіту на тимчасово окупованих територіях. Доволі якісним є сюжет про закриття школи на Харківщині, але в ньому не дотриманий баланс думок - одній зі сторін конфлікту надано набагато більше ефірного часу, ніж іншій. Найгіршим є сюжет про День знань, оскільки в ньому містяться оціночні судження, маніпулятивна складова та не дотриманий баланс думок.

СТБ проігнорував цілу низку тем, таких як корупція, фінансування освіти, інклюзивна освіта, зменшення кількості вишів, стипендії та 11 чи 12 років викладання.

 

Упродовж дослідженого періоду телеканал висвітлював новини освіти з перемінною активністю. Бували дні, коли у прайм-тайм виходило по 2 сюжети, пов’язані із темою освіти. Але й була кількаденна відсутність таких сюжетів.

Про моніторинг освітньої тематики в медіа

Моніторинг – спільна ініціатива Асоціації «Спільний простір» (АСП) та Інституту журналістики Київського національного університету імені Тараса Шевченка. Моніторинг провели студенти 2-го курсу магістратури в рамках дисципліни «Практикум із медіа-моніторингу» під керівництвом експертів АСП. Використано методики, які «Спільний простір» застосовує і вдосконалює ще з 1994-го року, зокрема під час президентських та парламентських виборів 2014 року, а також в рамках реалізації Проекту ЄС «Голос місцевих ЗМІ» з послаблення потенційних джерел напруги стосовно внутрішньо переміщених осіб внаслідок російської агресії. До вибірки медіа-моніторингу увійшли 5 найбільш рейтингових національних телеканалів та 5 онлайн-ЗМІ, які мають найвищу відвідуваність. Часові рамки дослідження: 15 серпня – 15 вересня 2017 р.