“Галичина”
ЗВІТ
2015-10-31 00:00:00
Івано-Франківська обл.
Загальне враження що моніторингу преси в Івано-Франківській області (газети «Галичина», «Репортер», «Галицький кореспондент») на предмет висвітлення проблематики ВПО дуже мінорне. Фактично, час від часу побіжну другорядну інформацію по ВПО дає комунальне видання «Галичина» - в якості статистичного матеріалу чи як матеріали самих дописувачів-переселенців. Комерційні видання пишуть дуже мало по проблематиці ВПО.
Газета «Галичина» виходить переважно тричі на тиждень – у вівторок четвер та суботу (8 сторінок, заявлений тираж: 22561 - 25398 примірників), на час проведення моніторингу випуски вівторка і четверга йдуть одним випуском у спареному номері (20-24 сторінки). Газети «Репортер» та «Галицький кореспондент» є щотижневиками. «Репортер» має обсяг 28 сторінок, заявлений тираж 18100. «Галицький кореспондент» : 24-32 сторінки в номері 18300. Усі видання поширюються по всій Івано-Франківській області.
Фактично у всіх згаданих ЗМІ впродовж місяця жовтня 2015 року фактично відсутнє повноцінне висвітлення проблематики ВПО, тим більше відсутнє якесь глибоке розкриття теми, медіа тримаються осторонь цих тем. Чи це пов’язано із виборами, де всі друковані площі фактично були зайняті матеріалами на правах політичної реклами може показати хіба інше спостереження в за такий же проміжок часу після закінчення виборів. Взагалі, проведення відповідного моніторингу в час виборів мусить мати поправку на «виборчий вітер», оскільки часто соціально значущі але некомерційні теми відходять на задній план. В тих публікаціях, де є згадка про ВПО та їхню проблематику в загальному тональність повідомлень або позитивна або нейтральна. Але якщо вже є матеріал із негативною тональністю щодо ВПО, то в такому матеріалі вже є агресивні нападки на ВПО, вживається мова ворожнечі, стереотипи, часто вживаються висловлення і заяви що не базуються на фактах. В комунальній газеті (газета «Галичина») у порівнянні з іншими виданнями, що включені в моніторинг, впродовж періоду моніторингу частіше зустрічаються згадки про ВПО, аніж в комерційних газет. В газеті «Репортер» наприклад, фактично немає згадок про ВПО. Ще є особливість: натомість в комерційних газетах якщо вже і є згадка по проблематиці ВПО – то такий матеріал зроблений професійніше, глибше і займає більше обсягу в порівнянні із аналогічними матеріалами в комунальному виданні. Газета «Галичина» також була складніша для моніторингу через нестандартну верстку сторінки – різні матеріали зверстані по різних моделях, це дуже незручно при дослідженні матеріалів. У двох і трьох видань в останній тиждень перед виборами є згадка ВПО в контексті виборчої теми.
Газета «Галичина» – загалом по проблематиці ВПО із тринадцяти випусків газет, згадок по ВПО немає в п’ятьох, а це становить близько 38% випусків. Усі теми фактично пов’язані із соціальною адаптацією ВПО та життя у громаді (переважно курси психологічної реабілітації, культурні заходи, благодійність). У двох випусках, що безпосередньо вийшли в останній тиждень перед місцевими виборами темою згадки про ВПО є вибори, зокрема обмеження їхнього права голосувати на місцевих виборах в нових для них громадах. В одному випуску також трапляється тема «соціальної напруги».
За час моніторингу в газеті «Галичина» негативну тональність щодо ВПО має тільки один матеріал. Щодо владних суб’єктів моніторингу то Президент двічі в публікаціях згадується із негативною тональністю, а уряд – один раз. Про волонтерів переважно згадки в позитивній чи нейтральній тональності, друковані площі присвяченій темам волонтерства найбільші. Таке ж саме твердження стосується і регіональних державних адміністрацій. Виключно позитивну тональність мають згадки про неурядові недержавні організації. В газеті «Галичина» багато «холостих» матеріалів, матеріалів ні про що, багато запозиченої інформації з Інформаційних агентств, інших видань. Також міститься багато офіційних оголошень, інформації що не є ні новинами ні аналітикою. Також в газеті міститься багато політичної реклами, що виходить за межі дозволених Законом 20% друкованих площ у одному номері газети.
В матеріалі баланс часто недотриманий, тема ВПО є епізодичною, за винятком двох публікацій. Один матеріал є скандального характеру, в негативній тональності щодо ВПО із застосуванням мови ворожнечі і заяв що основані на припущеннях і непідтверджених заявах. Аналітичного матеріалу з проблематики ВПО не зроблено, глибокі дослідження чи вивчення проблем відсутні, можна сказати, що тематика не розкрита взагалі, а тільки згадана. Про співвідношення сутнісних ознак проблем ВПО, причинно-наслідкові зв’язки в цьому питанні, контраверсійні чи діалектичні моменти, суб’єктність ВПО в темах суспільно значущого інтересу – в матеріалі не йдеться взагалі. «Людські історії» використовуються виключно для «олюднення» інформації чи ілюстрації матеріалів. Проблеми ВПО лише згадуються, не ідентифікуються і не структуруються, немає спонукальних дій до формування установок щодо громадського форуму чи ініціатив щодо вирішення проблем ВПО. Часто інформація висвітлена не об’єктивно, із натиском на одну точку зору. ЗМІ здебільшого критично працюють з інформацією, працюючи з різними джерелами, перевіряються факти та повідомлення, але такий підхід не є правилом. В матеріалах немає уникання згадок про політиків чи політичні партії, що раніше пов’язували свою активність із ВПО або взаємодіяли з ними. Матеріали можуть бути претензійними, без представлення іншої точки зору. Інколи матеріали заангажовані чи спотворені і представляють тематику ВПО в негативній тональності. Фотографії чи графічні зображення та ілюстрації, що були використані в матеріалах є доречними, адекватними і такими що не спотворюють і не маніпулюють змістом написаного, вони відповідають темі матеріалів і відображають фактичний стан справ, події та людей, про яких йдеться в матеріалах. Виявлено мову ворожнечі в частині матеріалів, те саме стосується принизливих слів. Є зафіксований факт інформаційного нападу на ВПО в період моніторингу .
Газета «Репортер» – загалом по проблематиці ВПО із п’яти випусків газет, згадок по ВПО немає в чотирьох, а це становить 80% випусків. Навіть та єдина згадка по ВПО вжита в контексті проведення Міжнародного фестивалю «MitOst» і взагалі ніяк не розкриває проблематику ВПО, хоч і має нейтральну тональність по темі соціальної адаптації та життя у громаді. В матеріалі баланс дотриманий, тема ВПО є епізодичною. Немає сенсаційності чи скандальності матеріалу. Аналітичного матеріалу з проблематики ВПО не зроблено, глибокі дослідження чи вивчення проблем відсутні, можна сказати, що тематика не розкрита взагалі, а тільки згадана. Про співвідношення сутнісних ознак проблем ВПО, причинно-наслідкові зв’язки в цьому питанні, контраверсійні чи діалектичні моменти, суб’єктність ВПО в темах суспільно значущого інтересу – в матеріалі не йдеться взагалі. «Людських історій» ані для «олюднення» інформації чи ілюстрації матеріалів, або ж засновків для якісних журналістських розслідувань чи аналітики немає. ВПО лише згадуються, проблеми не ідентифікуються і не структуруються, немає спонукальних дій до формування установок щодо громадського форуму чи ініціатив щодо вирішення проблем ВПО. Разом із цим, в матеріалі інформація висвітлена об’єктивно, без захисту чи промоції якоїсь однієї точки зору. ЗМІ критично працюють з інформацією, працюючи з різними джерелами, перевіряються факти та повідомлення. В матеріалах немає уникання згадок про політиків чи політичні партії, що раніше пов’язували свою активність із ВПО або взаємодіяли з ними. Матеріали переважно включають різні точки зору, без претензії на істину в останній інстанції. Проявів заангажованості чи спотворення інформації що стосується тематики ВПО не виявлено. Фотографії чи графічні зображення та ілюстрації, що були використані в матеріалах є доречними, адекватними і такими що не спотворюють і не маніпулюють змістом написаного, вони відповідають темі матеріалів і відображають фактичний стан справ, події та людей, про яких йдеться в матеріалах. Неправдивої, спотвореної чи упередженої інформації щодо ВПО в період моніторингу не виявлено. Заяв , що не базуються на фактах виявлено не було. Спеціальної мови лестощів чи мови ворожнечі, або принизливих слів в матеріалах виявлено не було. Інформаційних нападів на ВПО в період моніторингу не було, пустопорожніх заяв щодо ВПО, не підтверджених фактами не було. Лексика, яка могла б спотворювати імідж ВПО чи сприяла позитивному чи негативному іміджу ВПО, в матеріалах на час моніторингу не виявлена.
Для комерційного видання «Репортер» в місяць проведення передвиборчої агітації (жовтень) теми ВПО відходять на другорядні плани. Матеріали в газеті доволі доброї якості і практично всі власного виробництва. Матеріали добре представлені і змакетовані, з ними зручно працювати під час проведення моніторингу, читабельні. Добре враження від газети псується засиллям політичної реклами, що виходить за межі дозволених Законом 20% друкованих площ у одному номері газети. При цьому, ці агітаційні матеріали є аналогічними по формі і змісту в інших виданнях.
Газета «Галицький кореспондент» – загалом по проблематиці ВПО із п’яти випусків газет, згадок по ВПО немає в трьох, а це становить 60% випусків. Щоправда є випуски, в котрих є два матеріали, що стосуються ВПО. В номері де є згадка проблематики ВПО є дві теми – соціальна адаптація та життя у громаді, а також вибори. Усі згадки про ВПО нейтрального характеру і по суб’єктам моніторингу ВПО має найбільшу частку в абсолютних цифрах. Позитивну тональність мають суб’єкти моніторингу – неурядові недержавні організації та волонтери. В номері є окремий матеріал – інтерв’ю про ситуацію із виборчими правами переселенців, характеристика дій законодавчої влади і політичної ситуації. В матеріалах баланс дотриманий, тема ВПО здебільшого є епізодичною, крім спеціальної публікації. Немає сенсаційності чи скандальності матеріалу. В матеріалах є спроба окреслити проблему і вийти на сутнісні ознаки проблеми ВПО, але глибокі дослідження чи вивчення проблем відсутні. Про причинно-наслідкові зв’язки в цьому питанні, контраверсійні чи діалектичні моменти згадано в невеликому обсязі. «Людські історії» для «олюднення» інформації чи ілюстрації матеріалів використані, але це не є підставою для якісних журналістських розслідувань чи аналітики - їх немає. Проблеми ідентифікуються, але немає спонукальних дій до формування установок щодо громадського форуму чи ініціатив щодо вирішення проблем ВПО. Разом із цим, в матеріалі інформація висвітлена об’єктивно, без захисту чи промоції якоїсь однієї точки зору. ЗМІ критично працюють з інформацією, працюючи з різними джерелами, перевіряються факти та повідомлення. В матеріалах немає уникання згадок про політиків чи політичні партії, що раніше пов’язували свою активність із ВПО або взаємодіяли з ними. Матеріали переважно включають різні точки зору. Проявів заангажованості чи спотворення інформації що стосується тематики ВПО не виявлено. Фотографії чи графічні зображення та ілюстрації, що були використані в матеріалах є доречними, адекватними і такими що не спотворюють і не маніпулюють змістом написаного, вони відповідають темі матеріалів і відображають фактичний стан справ, події та людей, про яких йдеться в матеріалах. Неправдивої, спотвореної чи упередженої інформації щодо ВПО в період моніторингу не виявлено. Заяв , що не базуються на фактах виявлено не було. Спеціальної мови лестощів чи мови ворожнечі, або принизливих слів в матеріалах виявлено не було. Інформаційних нападів на ВПО в період моніторингу не було, пустопорожніх заяв щодо ВПО, не підтверджених фактами не було. Лексика, яка могла б спотворювати імідж ВПО чи сприяла позитивному чи негативному іміджу ВПО, в матеріалах на час моніторингу не виявлена.
В загальному, для цього комерційного видання в місяць проведення передвиборчої агітації теми ВПО також відходять на другорядні плани. Загалом матеріали в газеті доволі доброї якості і практично всі власного виробництва. Матеріали зручні в моніторингу, змакетовані по одному стандарту і за єдиним принципом, читабельні. Контент перевантажений політичною рекламою та агітацією понад дозволену законодавством норму. При цьому, ці агітаційні матеріали є аналогічними по формі і змісту в інших виданнях.
Загалом, тема ВПО у виданнях, що підлягали моніторингу, висвітлена недостатньо добре, без заглиблення в сутнісні складові і причинно-наслідкові зв’язки.