Житомирська обл., січень - березень 2017 р.
ЗВІТ
за результатами моніторингу регіональних ЗМІ Житомирської області
в рамках проекту «Кров новин – новини крові»
Мета моніторингу – отримати загальне уявлення про обсяг уваги журналістів та редакцій до теми донорства крові у новинному контенті області, зафіксувати публікації відповідної тематики, проаналізувати публікації про донорство на предмет відповідності професійним та етичним стандартам журналістики, а також означити проблеми висвітлення тематики донорства крові в регіоні.
Теми моніторингу: донорство як таке; обіг крові та крововмісних препаратів; типові помилки при висвітленні теми донорства; інформація про події чи проблеми, які ЗМІ оминають або замовчують; новини ГО та волонтерів, які займаються донорством; інформація про донорство в Україні та світі.
Пошук за словами: донор, донорство, кров, препарати крові, обіг крові, крововмісні препарати як українською, так і російською мовами).
Період, за який підлягали моніторингу публікації/ефіри: 1 січня – 10 березня 2017 року
Для дослідження матеріалів третьої хвилі моніторингу, які стосувалися публікацій про донорську кров, була зроблена вибірка зі всіх медійних засобів на Житомирщині, які в період моніторингу публікували матеріали на тему донорської крові.
Усього 14 матеріалів та згадок на дану тематику.
Зокрема:
Газети – 0
Телебачення – 5
Інтернет-ресурси – 9
Радіо – 0
З них:
Репортажів - 5
Інтерв’ю -1
Публіцистичні матеріали - 5
Аналітичних матеріалів - 3
Оголошень - 0
Цього разу третьої хвилі моніторингу основними трансляторами донорської тематики несподівано виявилися місцеві телеканали, які самі ініціювали зняття репортажів, організацію круглих столів та ток шоу, пошук спікерів та залучення громадськості до питань з донорської тематики на Житомирщині. Як і в попередні рази в більшості випадків основними носями і розповсюджувачами інформації були низка громадських організацій, які багато років опікуються проблемами донорства, а саме: Житомирське представництва ДонорUA (ВМГО “Асоціація молодих донорів України” , студентські спілки місцевих вишів. Варто зазначити, що після потужної інформаційно-просвітницької атаки в Житомир, яка відбулась в жовтні 2016 року, низка громадських організацій, і в першу чергу студентство, перехопили ініціативу та влаштували ряд публічних та дієвих акцій, які сколихнули не тільки студентське середовище і стали потужним поштовхом до активізації дій населення по поповненню донорської крові не залишились осторонь студентів КВНЗ «Житомирський інститут медсестринства» які регулярно беруть участь у благодійних донорський акціях щодо поповнення банку крові Житомирського обласного центру крові. Так 07 лютого 2017 року студентки 404 групи відділення «Сестринська справа» розпочали акцію «Врятуй життя», організаторами якої виступили начальник навчально-методичного відділу інституту Іванна Іванівна Ліщук та голова Ради студентського самоврядування Віталій Трохимчук. Акція відбуватиметься протягом місяця, а її натхненники та учасники закликають студентів і викладачів інституту не бути байдужими й долучатися до цієї та подібних благодійних соціальних програм, адже вони формують такі надважливі для майбутніх працівників медичної сфери якості, як здатність до симпатії, милосердя, чуйність. Підсумковим етапом акції стане проведення студентської конференції, присвяченої проблемі донорства в Україні.
Також до Дня закоханих і Всесвітнього дня онкохворої дитини (15 лютого) в Житомирському центрі крові проходить акція «Червоне то любов», у рамках якої всі бажаючи можуть зробити свій внесок та допомогти онкохворим дітям.
Варто зауважити, що працівники Житомирського обласного центру крові до участі допускають лише повнолітніх студентів з вагою понад 50 кг. Крім того, усі учасники проекту обов’язково мають ознайомилися з правилами, протипоказаннями до донорства та дотримувалися дієти. Численні флешмоби, студентські акції, публічні ініціативи не мали б суттєвого ефекту, якби не було б практичної підтримки, яку фахово та системно надає комунальна установа «Житомирський обласний центр крові» що знаходиться на вулиці Кібальчича, 16. На щастя, цього разу найвищий орган державної влади обласна державна адміністрація видала РОЗПОРЯДЖЕННЯ де чи не вперше за останні роки, а то і десятиріччя чітко розписала порядок підтримки донорського руху на Житомирщині:
УКРАЇНА ЖИТОМИРСЬКА ОБЛАСНА ДЕРЖАВНА АДМІНІСТРАЦІЯ РОЗПОРЯДЖЕННЯ голови обласної державної адміністрації
|
19.01.2017 |
№ 13 |
Про підтримку донорського руху в області |
|
Відповідно до ст.5 Закону України «Про донорство крові та її компонентів», ст.ст. 6, 13, 22 Закону України «Про місцеві державні адміністрації», на виконання Резолюції Всесвітньої Організації Охорони Здоров’я WHA 58.13 «Про Всесвітній день донора крові», враховуючи соціально-демографічний стан районів і міст та з метою своєчасного і належного забезпечення лікувальних закладів області якісними і безпечними компонентами та препаратами крові:
- Затвердити Рекомендації щодо необхідної кількості комплектування донорських кадрів в області на 2017-2020 роки (далі - Рекомендації) згідно з додатком.
2. Райдержадміністраціям та рекомендувати міськвиконкомам:
1) забезпечити виконання вищезазначених Рекомендацій;
2) щороку проводити у містах та районах області урочисте вшанування донорів з нагоди Всесвітнього дня донора крові.
3. Головам райдержадміністрацій, рекомендувати міським головам, керівникам підприємств, установ і організацій області незалежно від форми власності та відомчого підпорядкування забезпечити надання донорам гарантій та пільг, відповідно до статей 5 та 6 Закону України «Про донорство крові та її компонентів».
4. Управлінню охорони здоров’я облдержадміністрації спільно з обласною організацією Товариства Червоного Хреста України (за згодою) розробити та тиражувати інформаційно-просвітницькі матеріали з питань добровільного донорства і товарів широкого вжитку із донорською символікою для молоді та дорослого населення.
5. Управлінню освіти і науки облдержадміністрації:
1) сприяти організації тематичних зустрічей, участі у «Днях відкритих дверей» учнів та студентів навчальних закладів усіх рівнів акредитації, спрямованих на усвідомлення соціального і медичного значення донорства крові у суспільстві та з метою розвитку добровільного безоплатного донорства серед студентської молоді;
2) спільно з волонтерами-організаторами кожного вищого навчального закладу провести серед студентської молоді інформаційно- просвітницькі заходи щодо добровільного безоплатного донорства та організувати проведення акцій безоплатного здавання крові;
3) рекомендувати введення в програми підвищення кваліфікації вчителів обласного інституту післядипломної педагогічної освіти питання розвитку добровільного донорства крові.
6. Обласному центру соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді облдержадміністрації:
1) забезпечити в рамках роботи спеціалізованих формувань «Мобільний консультаційний пункт соціальної роботи в сільській місцевості та віддалених районах міст» здійснення роз’яснювальної роботи серед населення області, спрямованої на залучення молоді до лав добровільних донорів;
2) сприяти у поширенні соціальної реклами, спрямованої на активізацію донорського руху та пропаганду здорового способу життя серед населення області, в першу чергу серед молоді.
7. Управлінню інформаційної діяльності та комунікацій з громадськістю облдержадміністрації та рекомендувати філії Національної телекомпанії України «Житомирська регіональна дирекція»:
1) забезпечити висвітлення прес-конференцій, тематичних зустрічей, акцій, заходів, що проводяться у закладах служби крові області;
2) систематично поширювати інформаційні матеріали, у тому числі фото-, відео- та аудіо в обласних і міських засобах масової інформації щодо добровільного безоплатного донорства крові та її компонентів;
3) запровадити регулярне висвітлення в обласних і міських засобах масової інформації матеріалів про добровільних донорів, як активних учасників донорського руху, що буде підкреслювати їх добру справу та сприятиме зростанню позитивного іміджу добровільного донорства крові серед населення області
8. Рекомендувати управлінням Національної поліції України в області, Міністерства надзвичайних ситуацій України в області та Служби безпеки України в області:
1) провести роз’яснювальну роботу серед співробітників служб з питань розвитку добровільного донорства крові;
2) провести заходи щодо участі у добровільному донорстві працівників організацій, установ, професійна діяльність яких пов’язана з високим ризиком травматизму.
9. Виконавцям, зазначених у розпорядженні, щороку до 01 лютого подавати управлінню охорони здоров'я облдержадміністрації інформацію про хід виконання розпорядження. - Управлінню охорони здоров’я облдержадміністрації узагальнену інформацію подавати до 10 лютого облдержадміністрації щороку.
11. Визнати таким, що втратило чинність, розпорядження голови облдержадміністрації від 24.12.2013 № 410 « Про підтримку донорського руху в області».
12. Контроль за виконанням розпорядження покласти на заступника голови облдержадміністрації Лагуту Я.М.
Голова адміністрації |
І.П. Гундич |
Не дивлячись на позитивну динаміку щодо публікацій стосовно донорстав та безпосередню участь влади в загально державньому процесі чомусь, майже не висвітлена тема здачі крові та застосування кровомістних препаратів для воїнів АТО, адже в м.Житомирі та області функціоную військовий шпиталь, а на території області постійно дислокується три військові бригади, які беруть участь в антитерористичній операції на Донбасі. Ця тема була є і буде вкрай актуальною і дражливою.
Достойну роль в медійному висвітлені відведено власне самому донору, адже саме він є тим об’єктом навколо якого і відбуваються численні публікації. Як ми бачимо з публікацій, донор значно «помолодшав», сьогодні це студент вишу, військовослужбовець строкової служби або контрактник, отож, є надія, що донорство на Житомирщині буде тривалим і успішним, а головне: всі потребуючі крові та крововмістних препаратів будуть вчасно та якісно забезпечені цією субстанцією.
Якщо чітко розділити опубліковані матеріали по категоріям, то значна частина їх була привчена до певних дат, як то: 14 лютого, о 8.00 у приміщенні Житомирського обласного центру крові відбудеться акція «Здай кров – подаруй любов!». Акція відбудеться з ініціативи ВМГО «Асоціації молодих донорів України» та Житомирського осередку ДонорUA за підтримки Житомирського обласного центру крові. Подія приурочена до Дня св. Валентина та Міжнародного Дня Онкохворої дитини (15 лютого).
Мета даної акції полягає в тому, щоб долучити житомирян до донорському руху, підвищити рівень обізнаності молоді про дитячу онкологію та донорство, інформувати про діяльність організації, а головне - поповнити банк крові на станції та збільшити кількість зареєстрованих донорів в системі ДонорUA.
У програмі заходу:
- здача крові на користь Житомирської обласної дитячої клінічної лікарні
- романтична фото-сесія від святкової майстерні Фігаро та GEOMETRIA.org.UA
- солодкі валентинки від Львівської Майстерня шоколаду
- подарунки донорам від Глобал ICE, Multiplex та Житомирського академічного театру ляльок
Цього разу суттєвий сегмент матеріалів стосується просвітницької тематики, яка, може бути поштовхом для подальших дій влади, донорських закладів, громадських організацій та самих донорів.
Тішить те, що є певна кількість матеріалів, яка стосується проблематики в донорській сфері та пошуку шляхів виходу з неї. Так, місцева влада на Житомирщині бере на себе завдання за 2017-2020 роки на 1000 населення Житомирської області 10 мають бути донорами, про це йдеться в розпорядженні голови ОДА за 19 січня. Абсолютна кількість донорів по області має становити 12 тис 476 чоловік. Згідно інформації управління охорони здоров’я Житомирської облдержадміністрації, на жаль протягом п’яти років кількість донорів по області зменшилась на 28,2%. Але влада випрацювала рекомендації щодо необхідної кількості комплектування донорських кадрів в області на 2017-2020 роки.
На жаль, мало або зовсім відсутня інформація про новації в сфері донорства на Житомирщині, в Україні, зовсім не висвітлюється позитивні практики та кращі зразки міжнародного донорського руху, застосування новітній методів донації, зберігання та застосування крововмістних препаратів. Ця тематика чомусь зовсім обходиться стороною, але ми знаємо, що в світі є ціла низка позитивних практик, які могли б і мали б найти застосування в Україні.
Повністю відсутні матеріали про журналістки розслідування, адже не секрет, що в цій сфері, як і в багатьох інших, є факти порушень і зловживань, як то купівля довідки про здачу крові, і аж до порушення термінів зберігання та застосування крововмістних препаратів.
Приємно дивує те, що з численних публікацій немає жодної, яка відверто «залякує» або так чи інакше «відвертає» населення від існуючої проблеми, гіперболізує ризики при здачі крові, встановлює бар’єри між пунктами донації крові та суспільством. Все це наводить на думку про те, що медіа, та власне і суспільство, сприймає здачу крові, як соціально необхідну і вкрай важливу річ над якою потрібно серйозно задумуватися так і жартувати.
Правда, є дещо «гумористичні» публікації в яких проводиться паралель між студентською акцією до дня Святого Валентина, який передбачає що заради кохання, молоді люди готові поділитися частиною крові.
Чи не вперше в засобах масової інформації заговорили про проблему зберігання донорської крові, її утилізацію, обмін між медичними закладами та установами, а також логістику та транспортування. Для багатьох виявилося, що це велика та невирішена проблема в масштабах держави без якої всі подальші дії з донації втрачають певний сенс та зводять нанівець ту велику роботу центрів крові, численних донорських організацій , а то і кров самого донора. На жаль в Україні функціоную низка розрізнених бюджетних установ та організацій, які опікуються проблемами донорської крові, різні міністерства та відомства, які не обмінюється інформацією про наявні запаси крововмістних препаратів і як наслідок - самими препаратами. Державі потрібна єдина служба управління запасами крові, гнучка система обміну і логістичної доставки, створення ринку крові та реального ціноутворення в цій царині.
Однією глобальною проблемою цієї галузі є і залишається на найближчу перспективу відсутність належної законодавчої бази на кшталт європейського зразку, стандартизація заготівлі крові і її компонентів, брак новітнього обладнання для багатовимірного тестування донорської крові які будуть відповідати стандартам GMP.
На жаль, всі ці та інші проблеми залишаються поза увагою широких кіл громадськості, громадських донорських організацій, численних медіа, органів державної влади та місцевого самоврядування бо вони вимагають щоденної системної роботи, зміни парадигми мислення в цій галузі, суттєві капіталовкладення та кардинальна зміна структури всієї царині.
І І. Якісний аналіз
Можна сміливо стверджувати що тема донорської крові доволі активно представлена в ЗМІ порівняно з попередніми роками та періодами.
Медійні ресурси в основному доволі якісно перевіряють матеріали які надають до публікації.
Було помічено, що медіа більше не «лякають» пересічних мешканців, донорів та споживачів крововмістних препаратів проблемами при донації та переливання крові, зараженню низкою хвороб донора.
Журналісти дотримуються принципів балансу інформації, уникають від непотрібної та видуманої сенсаційності.
Моніторинг зафіксував, що медіа поки що неготові до висвітлення та аналізу складних контраверсійних моментів пов’язаних з тематикою донорської крові.
Експерт з моніторингу зазначає, що цього разу, майже не було матеріалів пов’язаних з персональними проблемами людей при донації або переливання крові, а також тих матеріалів, які стосуються потреб окремо взятої особи.
При аналізу матеріалів було помічено, що в основному існуючі проблеми в більшості випадків тільки озвучуються. На жаль, на медіа ресурсах не ведеться серйозної дискусії на цю тематику що стимулювало формування громадської думки та рішення влади.
При моніторингу виявилося, що частина інтернет видань подає чужий контент і таким чином заповнює власну інформаційну стрічку.
При аналізу всього контенту на задану тематику експерт визначив, що медіа забезпечують баланс думок та об’єктивність на цю складну та неоднозначну тематику. Моніторинг ЗМІ виявив, що медіа, які перебували в полі дослідження проекту, прагнули використовувати різні джерела інформації, подавати наявні факти чи позиції з різних джерел.
Моніторинг ЗМІ не виявив критичного або об’єктивного аналізу та ставлення до діяльності офіційних осіб в галузі донорської крові, хоча, цей напрямок майже 100 % контролюється та фінансово підтримується органами державного управління та місцевого самоврядування. Не було помічено не коректного або принизливої термінології або ставлення до донорів або осіб, які здійснюють цю місію.
В результаті моніторингового дослідження не виявилось важливих та резонансних подій, які не були предметом публікації та оприлюднення місцевих медіа не рахуючи пліток та неперевірених слухів.
Експерт з моніторингу зафіксував що в публікаціях за вказаний період були надані різні точки зору на задану тематику, розглядався широкий спектр питань пов'язаний з донорською кров’ю, а не тільки крайні позиції тих чи інших учасників цього процесу.
Усесторонній та комплексний моніторинг не помітив відкритих та прихованих проявів за ангажованості певних ЗМІ, їх за ангажованості, упередженості або викривленості інформації.
Лінки та аналіз публікацій:
https://www.youtube.com/watch?v=GsP39Gw6vds&t=82s
http://www.prostir-monitor.org/krov/
http://www.zhim.org.ua/donor_2016.php
http://newsvideo.su/video/6139546
http://oda.zt.gov.ua/rozporyadzhennya-%E2%84%9613-vid-19.01.2017/
http://vn.depo.ua/ukr/zhitomir/zhitomiryan-zaproshuyut-na-romantichniy-den-donora-20170130509845
http://lviv-redcross.at.ua/blog/2017-01-21-9500
http://www.1.zt.ua/news/misto/zday-krov-podaruy-lyubov-zhitomiryan-zaklikayut-stati-donorami.html
https://www.youtube.com/watch?v=x_4kgPq4XZQ
http://ctv.ua/video/item4761.html