Житомирська обл., жовтень - грудень 2016 р.
ЗВІТ
за результатами моніторингу регіональних ЗМІ Житомирської області
в рамках проекту «Кров новин – новини крові»
Для дослідження матеріалів другої хвилі моніторингу, які стосувалися публікацій про донорську кров, була зроблена вибірка зі всіх медійних засобів на Житомирщині, які в період з 01 жовтня по 31 грудня 2016 року публікували матеріали на тему донорської крові.
Усього 18 матеріалів та згадок на дану тематику. Зокрема:
- Газети – 1
- Телебачення – 2
- Інтернет-ресурси – 14
- Радіо – 1
З них:
- Репортажів - 3
- Інтерв’ю -3
- Публіцистичні матеріали - 7
- Аналітичних матеріалів - 3
- Оголошень - 2
Ініціаторами та основними спікерами залучення громадськості до питань з донорської тематики на Житомирщині в першу чергу є низка громадських організацій, які багато років опікуються проблемами донорства, а саме: Житомирське представництва ДонорUA (ВМГО “Асоціація молодих донорів України” , студентські спілки місцевих ВНЗ.
Варто зазначити, що після потужного інформаційно-просвітницького «десанту» в Житомир, який відбувся в жовтні 2016 року, низка громадських організацій, і в першу чергу студентство, перехопили ініціативу та влаштували ряд публічних та дієвих акцій, які сколихнули не тільки студентське середовище і стали потужним поштовхом до активізації дій населення по поповненню донорської крові. Акція почалася після проведення “Вампіріади - 2” у Житомирському обласному центрі крові. Першими здавали кров студенти історичного факультету, після чого передали естафету Навчально-науковому інституту філології та журналістики. Так низка факультетів Державного університету імені Івана Франка підтримала ініціативу проведення флешмобу "Blood Challenge", а кров яка буде відібрана в результаті акції в подальшому буде використана для донорських потреб. Не залишились осторонь і профком студентів агроекологічного університету, який, з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом, ініціював проведення донорської акції в стінах Житомирського обласного центру крові. Варто зауважити, що працівники Житомирського обласного центру крові до участі у Blood Challenge допускають лише повнолітніх студентів з вагою понад 50 кг. Крім того, усі учасники проекту обов’язково мають ознайомилися з правилами, протипоказаннями до донорства та дотримувалися дієти. Численні флешмоби, студентські акції, публічні ініціативи не мали б суттєвого ефекту, якби не було б практичної підтримки, яку фахово та системно надає комунальна установа «Житомирський обласний центр крові» що знаходиться в м. Житомирі на вулиці Кібальчича, 16. На жаль, органи державного управління та місцевого самоврядування не згадуються в численних публікаціях, а отже можна припустити, не беруть участь в такій важливій державній справі, як донорство. Чомусь, майже не висвітлена тема здачі крові та застосування кровомістних препаратів для воїнів АТО, адже в м. Житомирі та області функціоную військовий шпиталь, а на території області постійно дислокується три військові бригади, які беруть участь в антитерористичній операції на Донбасі. Ця тема була є і буде вкрай актуальною і дражливою.
Майже залишається поза увагою реформування донорської служби взагалі, створення спеціальної служби крові на зразок європейських аналогів, матеріальна та персональна підтримка держави донора. Зовсім відсутня проблема про необхідність законодавчого удосконалення та врегулювання стандартів крові, її надійного зберігання, безпечного переливання, створення достатнього запасу з безперебійним забезпеченням в стабільний час та на випадок виникнення підвищеної потреби медичними закладами. Практично повністю відсутня тематика про фінансування, модернізацію, новаційний розвиток цієї, вкрай важливої та конче необхідної галузі сучасного суспільства.
Достойну роль в медійному висвітлені відведено власне самому донору, адже саме він є тим об’єктом навколо якого і відбуваються численні публікації. Як ми бачимо з публікацій, донор значно «помолодшав», сьогодні це студент вишу, військовослужбовець строкової служби або контрактник, отож, є надія, що донорство на Житомирщині буде тривалим і успішним, а головне: всі потребуючі крові та крововмістних препаратів будуть вчасно та якісно забезпечені цією субстанцією.
Якщо чітко розділити опубліковані матеріали по категоріям, то значна частина їх була привчена до певних дат, як то: Всесвітній день боротьби зі СНІДом, або всеукраїнська акція «Подаруй життя-стань донором», де публікації стосувалися події, яка запланована завчасно та має чітко визначені часові рамки. Велику кількість публікацій займає тематика персональних проблем, як то здача крові для онко хворої дівчинки або дружини викладача університету, яка отримала побутові травми. Суттєвий сегмент матеріалів стосується просвітницької тематики, яка, може бути поштовхом для дій влади, донорських закладів, громадських організацій та самих донорів. Чимале місце по публікаціях займають матеріали – оголошення та заклики, які анонсують акції, події, тощо або закликають до здачі крові. Тішить те, що є певна кількість матеріалів, яка стосується проблематики в донорській сфері та пошуку шляхів виходу з неї має аналітичну складову. Адже об’єктивний та неупереджений аналіз, це саме те що діє найбільш ефективно, як на пересічного споживача інформації, так і на органи державної влади та місцевого самоврядування, які мають опікуватися цією вкрай важливою для всього населення тематикою. На жаль, мало або зовсім відсутня інформація про новації в сфері донорства на Житомирщині, в Україні, зовсім не висвітлюється позитивні практики та кращі зразки міжнародного донорського руху, застосування новітній методів донації, зберігання та застосування крововмістних препаратів. Ця тематика чомусь зовсім обходиться стороною, але ми знаємо, що в світі є ціла низка позитивних практик, які могли б і мали б найти застосування в Україні. Повністю відсутні матеріали про журналістки розслідування, адже не секрет, що в цій сфері, як і в багатьох інших, є факти порушень і зловживань, як то купівля довідки про здачу крові, і аж до порушення термінів зберігання та застосування крововмістних препаратів. Приємно дивує те, що з численних публікацій немає жодної, яка відверто «залякує» або так чи інакше «відвертає» населення від існуючої проблеми, гіперболізує ризики при здачі крові, встановлює бар’єри між пунктами донації крові та суспільством. Правда, є дещо «гумористичні» публікації в яких проводиться паралель між студентською акцією «Вампіріада - 2» по здачі крові і Хелувінським святкуванням. Все це наводить на думку про те, що медіа, та власне і суспільство, сприймає здачу крові, як соціально необхідну і вкрай важливу річ над якою потрібно серйозно задумуватися так і жартувати.
http://www.zhitomir.info/news_161739.html
1 грудня 2016 року, провідний інтернет ресурс Житомир-інфо дає аналітико-статистичний аналіз служб крові в Житомирській області за останні роки.
http://www.zhitomir.info/news_162239.html
20 грудня провідний інтернет ресурс Житомир-інфо повідомляє, що 24 грудня в Житомирському обласному центрі крові відбудеться всеукраїнська донорська акція «Подаруй життя-стань донором» на користь пацієнтів відділення онкогематології Житомирської обласної дитячої клінічної лікарні.
http://reporter.zt.ua/news/22198-u-tsentri-krovi-vidbulas-vampiriada
23 листопада інтернет ресурс Репортет zt.ua опублікувало матеріал «У центрі крові відбулась Вампіріада » де розповідалося про участь всіх бажаючих в здачі крові і перш за все студентської молоді
09 грудня інтернет видання Житомир тудей опублікувало матеріал що з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом профком студентів та студентська рада Житомирського національного агроекологічного університету ініціювали проведення донорської акції з добровільної здачі крові для своїх студентів через центр крові в м.Житомирі.
01 грудня на сайті “ЖИТОМИР.today” була інформація про збір коштів та пошук донорів крові для дружини житомирського науковця Сергія Стельниковича. Небайдужі житомиряни не залишилися осторонь і допомогли Ірині одужати.
11 листопада на сайті “ЖИТОМИР.today” студенти Житомирського державного університету імені Івана Франка проводять challenge зі здачі крові.
Акція почалася після проведення “Вампіріади - 2” у Житомирському обласному центрі крові. Першими здавали кров студенти історичного факультету, після чого передали естафету Навчально-науковому інституту філології та журналістики.
http://reporter.zt.ua/news/21963-u-zhytomyri-vampiry-zdavatymut-krov
28 жовтня інтернет видання Репортет zt.ua повідомляє, що 31 жовтня 2016 р. у КУ “Житомирський обласний центр крові” за адресою Кібальчича, 16 з 8:00 до 13:00 за ініціативи Житомирського представництва ДонорUA (ВМГО “Асоціація молодих донорів України”) відбудеться Хелоувінська акція зі здачі крові “Вампіріада #2” за участі студентів історичного факультету ЖДУ, що стане початком естафети зі здачі крові між факультетами ЖДУ «Share blood challenge».
07 грудня інтернет ресурс 1.zt.ua з нагоди Всесвітнього дня боротьби зі СНІДом профком студентів та студентська рада Житомирського національного агроекологічного університету ініціювала проведення донорської акції.
http://www.1.zt.ua/news/osvita/zhitomirski-studenti-pidtrimali-fleshmob-blood-challenge-foto.html
23 листопада Житомирські студенти підтримали флешмоб "Blood Challenge".Кров, яку здають студенти, в подальшому буде використана для донорства. Варто зауважити, що працівники Житомирського обласного центру крові до участі у Blood Challenge допускають лише повнолітніх студентів з вагою понад 50 кг. Крім того, усі учасники проекту обов’язково мають ознайомилися з правилами, протипоказаннями до донорства та дотримувалися дієти.
http://www.1.zt.ua/news/sport/u-zhitomiri-provedut-helouvinsku-aktsiyu-zi-zdachi-krovi.html
28 жовтня у Житомирі проведуть Хелоувінську акцію з 31 жовтня 2016 р. у КУ “Житомирський обласний центр крові” за адресою Кібальчича, 16 з 8:00 до 13:00 за ініціативи Житомирського представництва ДонорUA (ВМГО “Асоціація молодих донорів України”) відбудеться Хелоувінська акція зі здачі крові “Вампіріада #2” за участі студентів історичного факультету ЖДУ, і здачі крові
14 жовтня інтернет видання www.1.zt.ua повідомляє що, у Житомирі волонтери здадуть кров для онковідділення, а медики з журналістами обговорять тему донорства 20 жовтня з 9.00 по 10.30 “Правда і міфи про донорство крові». Показова донація в режимі реального часу, брифінг для журналістів
Служба крові в Україні потребує змін та. За останні 15 років донорство в Україні пережило значний спад, кількість донорів зменшилася більш ніж в два рази.
Основні причини цього – низький рівень життя населення, погіршення соціально-демографічної ситуації, високий рівень інфекційної захворюваності донороспроможного населення.
https://www.facebook.com/profile.php?id=100001384197734&fref=jewel&__mref=message_bubble
на місцевому Житомирському телеканалі СК 1 в новинах був показаний сюжет про проведення акції по популяризації здачі крові у Житомирському обласному центру крові
http://www.tvradiozt.com.ua/
20 жовтня Житомирська обласна телерадіокомпанії в підсумковому випуску новин випустила телерепортаж де 9 хв 30 секунд йдеться про захід проведений в Житомирському обласному центрі крові
http://www.zhinka-online.com.ua/novini-dlya-zhinki/sotcium/368-sluzhba-krovi-v-ukraini-potrebuie-zmin-ta-pidtrymky-hromadian.html
інтернет видання «Жінка» опублікувало статтю про стан справ в службі крові в Україні з назвою
«Служба крові в Україні потребує змін та підтримки громадян» За останні 15 років донорство в Україні пережило значний спад, кількість донорів зменшилася більш ніж в два рази.
Основні причини цього – низький рівень життя населення, погіршення соціально-демографічної ситуації, високий рівень інфекційної захворюваності донороспроможного населення.