Харківська обл., вересень 2015 р. – вересень 2016 р.
ЗВІТ
за результатами моніторингу регіональних ЗМІ Харківської області
в рамках проекту «Кров новин – новини крові»
ВСТУП
Мета моніторингу – отримати загальне уявлення про обсяг уваги журналістів та редакцій до теми донорства крові у новинному контенті Харківської області, зафіксувати публікації відповідної тематики, проаналізувати публікації про донорство на предмет відповідності професійним та етичним стандартам журналістики, а також означити проблеми висвітлення тематики донорства крові в регіоні.
Теми моніторингу: донорство як таке; обіг крові та крововмісних препаратів; типові помилки при висвітленні теми донорства; інформація про події чи проблеми, які ЗМІ оминають або замовчують; новини ГО та волонтерів, які займаються донорством; інформація про донорство в Україні та світі.
Пошук за словами: донор, донорство, кров, препарати крові, обіг крові, крововмісні препарати.
Період, за який підлягали моніторингу публікації/ефіри: вересень 2015 року – вересень 2016 року.
Вибірка ЗМІ Харківської області (що відноситься до Східного регіону), які стали об’єктами моніторингу, була представлена 9 регіональними ЗМІ (3 місцевими службами теленовин, 3 газетами та 3 онлайн-медіа). Ми враховували приналежність ЗМІ за правом заснування та володіння, потенційний вплив та рейтинг як критерії відбору. До вибірки входили 1 телеканал та 1 газета державної (комунальної) форми власності – «ОТБ» та «Слобідський край» відповідно.
Результати моніторингу засвідчили, що питання, пов’язані з донорством крові в загальному новинному контенті регіону, не приваблювали особливої уваги ЗМІ, посівши далеко не провідні позиції у висвітленні в регіональних телекомпаніях, газетах та онлайн-ЗМІ.
- ТЕЛЕБАЧЕННЯ
Новини «АТН», які є «незалежною студією теленовин» (90% у власності має Публічне акціонерне товариство «Інвестор», власниками якого є Інна Авакова – дружина міністра МВС Арсена Авакова та інші особи, наближені до нього), виходять в будні дні о 20.30 (з повторами) на харківському телеканалі А/ТВК. У них протягом вересня 2015 – вересня 2016 року сюжети, присвячені тематиці донорства крові, були нечастими (усього 2, обидва – репортажні). Це, на нашу думку, пов’язано із редакційною політикою «АТН», яка орієнтується, перш за все, на яскраві новини, сенсації та матеріали, що мають значний резонанс. Тому спостерігався брак репортажів з належним аналізом або дослідженням проблем, в тому числі – пов’язаних з тематикою донорства крові.
Обидва сюжети були присвячені подіям, що більше скидалися на PR-акції: «Патрульные полицейские сдали кровь для детей, пострадавших в ДТП», 2 хв. 20 сек. (19.05.2016 – через кілька днів після появи у ЗМІ повідомлень про можливу причетність керівництва патрульної поліції Харкова до дорожньої пригоди, в результаті якої постраждав велосипедист) та «Добрыми делами в ответ на запреты. Байкеры сдали кровь для пострадавших в ДТП», 3 хв. 3 сек. (30.08.2016 – саме в розпал громадської кампанії, спрямованої проти заборони байкерам пересуватися по центральним вулицям Харкова) та були спрямовані не стільки на популяризацію регулярного донорства, як на створення позитивного іміджу як патрульних поліцейських, так і байкерів.
У 1-му репортажі спікерами виступили лікар-терапевт Обласного центру служби крові та патрульні, які стали донорами. У 2-му, відповідно – байкери (також присутній синхрон міського голови Кернеса щодо заборони руху мотоциклів у центрі міста).
При цьому порушень журналістських стандартів не зафіксовано – журналісти, вочевидь, робили сюжети, виходячи з резонансності теми, її привабливості для глядацької аудиторії. Проте проблематика, пов’язана з тематикою донорства крові, навіть не піднімалася.
«ОТБ-новини» є новинним телевізійним продуктом Харківської обласної державної телерадіокомпанії, що з недавніх пір має назву: «Філія національної телекомпанії України. Харківська регіональна дирекція». Виходять ці новини в будні дні о 19.00 (з повтором у нічний час) на телеканалі «ОТБ». Протягом моніторингового періоду сюжети, присвячені тематиці донорства крові, були нечастими (усього 3, при цьому 2 – дикторський синхрон та 1 – репортаж).
Останній 3-хвилинний матеріал «Поділіться життям – здайте кров», присвячений Всесвітньому дню донора крові (14.06.2016) вийшов достатньо ґрунтовним (див. відеододаток з 11 хв. 34 сек. по 14 хв. 34 сек.). У ньому спікерами виступили завідувач відділом заготовки крові Харківського обласного центру служби крові, головний лікар ХОЦСК Вадим Яворський та 2 «кадрові донори».
Порушень журналістських стандартів не зафіксовано. Натомість, цей репортаж є дуже корисним з точки зору популяризації донорства крові.
«Харьковские известия» транслюються на міському «7 каналі» по кілька разів щовечора, мають значну аудиторію глядачів не тільки в Харкові, але, завдяки присутності у кабельних мережах – у значній кількості міст та районів області. Формально є «незалежною студією новин», а фактично – міською новинарною телепрограмою, контрольованою мерією. Протягом звітного періоду сюжети, присвячені тематиці донорства крові, виходили 2 рази (обидва – репортажі).
Матеріал «В Харькове «Недели донорства» будут проводить каждый месяц», 1 хв. 42 сек. (26 та 27.01.2016) – щодо соціальної ініціативи «Тиждень донорства», покликаній розширити резерв добровольців-донорів. Спікерами були представник «Молодіжної ради» при Харківській міській раді та головний лікар ХОЦСК Вадим Яворський. У сюжеті «Донорство крови: безвредно ли?», 1 хв. 51 сек. (13.06.2016), присвяченому Всесвітньому дню донора крові, спікерами виступили лікар-терапевт, головний лікар ХОЦСК Вадим Яворський та журналіст «Харкьовских известий» Анастасія Швець, яка сама здала кров, наочно продемонструвавши, таким чином, безпечність означеної процедури.
Отже, порушень журналістських стандартів не зафіксовано. А останній сюжет певним чином заслуговує на увагу в якості прикладу для наслідування для популяризації донорства крові.
Узагальнюючи, харківські телеканали, що були предметом нашого моніторингу, приділили у своїх новинах лише незначну частку донорству крові. При цьому неодноразово піднімалася проблематика дефіциту «кадрових донорів». Одночасно спостерігалася тенденція використання суспільно значущої тематики в якості PR для окремих державних служб чи груп населення.
- ПРЕСА
Газета «Вечерний Харьков» (незалежне видання, серед власників зазначений Олександр Кагановський – зять колишнього губернатора Євгена Кушнарьова). Виходить, в основному, у Харкові, але має низку передплатників по області. Наклад – 10 тис. примірників.
За останній рік газета майже не приділяла уваги тематиці донорства крові – вдалося відшукати тільки 1 матеріал «Трехлетняя Анечка борется с последствиями ожогов» (15.04.16) – оголошення про потребу в плазмі крові для 3-річної дитини, тіло якої обпалено на 45%.
Газета «Время» – одна з найдавніших газет Харківщини (нинішній її власник – народний депутат Олександр Фельдман). Наклад 17 тис. примірників. Суботній номер – 21 тис.
В ході моніторингу знайдено лише 2 матеріали, пов’язані з тематикою донорства крові:
- «Льготы – по доходам» (08.10.15) – пряма телефонна лінія заступника харківського міського голови з питань охорони здоров’я та соціального захисту населення Світлани Горбунової-Рубан. з читачами газети, під час якої задавалося й питання щодо пільг для «Заслужених донорів України», на яке, втім, не було надано чіткої відповіді.
- «Мы все одной крови» (13.06.16) – стаття, присвячена Всесвітньому дню донора крові 14 червня. Розповідається, що в цьому році темою кампанії оголошено девіз: «Кров об’єднує всіх нас», прийняте гасло «Поділися життям, здай кров!». Даються рекомендації, як підготуватися до здачі крові.
«Слобідський край» – друкований орган Харківської облради та Харківської облдержадміністрації. Наклад близько 4 тис. примірників (за словами головного редактора, суботній випуск має більший тираж).
В результаті моніторингу зафіксовано 4 матеріали відповідної тематики:
- «Масово здати кров закликають харків’ян» (26.01.16) – про проект «Тиждень донорства # спаси», місією якого є пропаганда донорства, підвищення рівня свідомості громадян, регулярне поповнення банку донорської крові, а також створення позитивного іміджу і виведення донорського руху на європейський рівень. Стаття підготовлена за повідомленням прес-служби Харківської міської ради та є виключно інформаційною.
- «Студенти Харкова здали 25 літрів крові» (18.03.16) – про акцію «День донора ХПІ», що відбулася 16 березня в Палаці студентів Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», в якій взяли участь 52 студенти, а також викладачі, які разом здали понад 25 л крові для дітей з онкологічними захворюваннями. Матеріал є новинарним та не містить інтерв’ю, висновків експертів тощо.
- «Лелеки» з різних країн» (12.08.16). Присвячений проблематиці вагітності та пологів в Україні. У матеріалі згадується, що за пологи родина жінки заплатила майже 10 000 грн, а «ще потрібно було здати донорську кров або сплатити 150 грн».
- «Президент відзначив видатних харків’ян» (23.08.16). У матеріалі зазначається, зокрема, що почесне звання «ЗАСЛУЖЕНИЙ ДОНОР УКРАЇНИ» присуджене донорові Вадиму Луценку.
Отже, газети, що увійшли до моніторингової вибірки, найчастіше подавали інформаційні повідомлення про заходи, присвячені донорству крові. Глибоких аналітичних матеріалів, присвяченим проблемним питанням у цій сфері, фактично не було. Спотворення інформації чи порушення журналістських стандартів не зафіксовано.
- ОНЛАЙН-МЕДІА
Інтернет-видання «057.ua» http://www.057.ua/ – комерційний медіа-проект, який відноситься до мережі «Сеть городских сайтов», що працюють за франшизою.
Під час моніторингу відшукано 3 матеріали цільової тематики:
- «Гемафонд представил скидки на хранение пуповинной крови для семей участников АТО» (07.09.15) – про те, що «Сімейний банк пуповинної крові ГЕМАФОНД» представив акційну програму для учасників АТО і їх сімей. В рамках проекту пільгові категорії зможуть заощадити 80% від вартості забору та зберігання пуповинної крові». Стаття більше скидається на «джинсу», тобто приховану рекламу.
- «В Харькове пройдет благотворительная неделя донорства» (28.01.16). Мова йде про акцію безкоштовного донорства, перший тиждень якої організатори мають провести з 8 по 14 лютого, а потім такі тижні будуть проводитися кожного другого тижня місяця. «Щодня в ці дні люди зможуть здати кров на різні цілі: для військового госпіталю, опікового центру, онкохворих дітей і дорослих, пологових будинків. Кому допомагати, людина зможе вирішити сам». У матеріалі є статистична інформація й від головного лікаря ХОЦСК Вадима Яворського.
- «Харьковские «копы» сдали кровь для детей, попавших в ДТП» (20.05.16) – фоторепортаж про соціальну акцію, яку назвали «Здай кров – врятуй життя», в ході якої близько 100 співробітників поліції вирішили стати донорами для дітлахів, що потрапили в аварії.
«Город Х» http://gx.net.ua/ називають наближеним до Вікторії Маренич – прес-секретаря колишнього голови ХОДА та нардепа від Партії регіонів (а потім – «Опозиційного блоку») Михайла Добкіна. Сайт тяжіє до подання інформації в стилі «жовтої преси» – з приваблюючими читачів скандальними заголовками.
За звітний період було 4 матеріали з тематики донорства крові:
- «Харьковские заключенные очистили себе карму» (07.10.15) – про те, що засуджені Хролівского виправного центру стали донорами, адже матері одного з них знадобилася кров для переливання. Містить невеличкий коментар начальника виправної установи Дмитра Рачова.
- «У харьковчан отберут жизненно необходимое» (11.04.16). Незважаючи на жахливий заголовок, у статті йдеться про те, що «Клуб Донорів Крові» запрошує харків’ян приєднатися до акції 12 квітня в рамках Всеукраїнського тижня донорства крові. Зазначається, адреса, де чекають майбутніх донорів: «з 9:00 до 12:00 на пл. Свободи 8, 6 поверх, кімната 604». Скандальна назва матеріалу дещо пом’якшується супроводжувальними малюнками: «Кровь донора спасает жизнь», «День донора крові» та «Кожна крапля варта життя».
- «Сколько стоит продать себя по частям» або «Как продать себя и остаться в живых» (04.04.16) – цинічна стаття про розцінки на торгівлі власними органами. Зауважується, що «донорська кров оцінюється від 16 до 60 гривень за 100 мл. За раз можна здати не більше 400 мілілітрів і повторювати процедуру до п’яти разів на рік. Таким чином за рік можна заробити від 320 до 1200 гривень».
- «Какие льготы положены донорам» або «Харьковчане могут заработать прибавку к пенсии» (14.06.16). Важлива соціальна інформація від Обласного центру здоров’я подається, знов-таки, в меркантильному розрізі.
Таким чином, у гонитві за сенсаційністю та збільшенням аудиторії сайту, видання «Город Х» відходить від журналістських стандартів етики.
Медіа група «Об’єктив», власником якої є відомий харківський бізнесмен Олександр Давтян (депутат Харківської міськради від Блоку Петра Порошенка «Солідарність») завжди відрізнялася виваженим та об’єктивним підходом у висвітленні інформації. Однак після потрапляння О. Давтяна в орбіту нової влади, медіа-ресурс (що включає не тільки сайт http://www.objectiv.tv/, але й телеканал «Simon»), став виразно орієнтованим на Харківську облдержадміністрацію. Щоправда, цільова тематика нашого моніторингу від цього ніяк не постраждала – зафіксовано 9 матеріалів:
- «Стартовал международный молодежный конкурс рисунков «Сдай кровь ради жизни» (05.10.15) – оголошення про те, що Всеукраїнська громадська організація «Серце до серця» та Литовський національний центр крові у вересні-грудні 2015 року проводили Міжнародний конкурс малюнків на тему: «Здай кров заради життя». Конкурс проводився в 2 тури серед учнів 5-11 класів загальноосвітніх та позашкільних закладів та студентів 1-5 курсів професійно-технічних та вищих навчальних закладів України та Литовської Республіки.
- «Харьковчан просят помочь – срочно нужна кровь для 17-летней девушки» (09.01.16) – про те, що необхідна донорська кров для дівчини, що була збита автомобілем та знаходиться в реанімації Харківської міської клінічної лікарні швидкої та невідкладної медичної допомоги №4.
- «В Харьковской области формируют резерв кадровых доноров» (27.01.16) – оголошення про проведення з 8 по 14 лютого в Харкові «Тижня донорства». Проект розрахований на поповнення банку донорської крові. Також організатори за допомогою акції планували знайти постійних донорів, які будуть здавати кров 3 – 4 рази на рік. Зазначено, що подібні донорські акції будуть проводитися в Харківському обласному центрі служби крові в другий тиждень кожного місяця, починаючи з лютого.
- «Неделя донора крови». Харьковчане впервые приняли участие в акции Международного дня здоровья (12.04.16) – інформація про те, що добровольці здали десять літрів крові та її направлять на потреби лікарень регіону. Матеріал супроводжує відео з теленовин Медіа групи «Об’єктив», містить інтерв’ю з лікарем-терапевтом, співробітником ХОЦСК та донорами.
- «Харьковские полицейские стали донорами. Кровь необходима детям, пострадавшим в ДТП» (19.05.16). Матеріал супроводжує відео з теленовин Медіа групи «Об’єктив», за сюжетом схоже на аналогічне від «АТН» (див. вище). Спікерами виступили лікар-терапевт Обласного центру служби крові та патрульні, які стали донорами.
- «В областном центре службы крови будут чествовать почетных доноров Украины» (13.06.16) – повідомлення Харківського обласного центрі здоров’я про те, що з нагоди Всесвітнього дня донора «донорам Харкова і області будуть вручені посвідчення «Почесний донор України», кадрових і почесних донорів ХОЦСК нагородять грамотами і подяками. Крім того, відвідувачі зможуть побачити виставку дитячих малюнків «Здай кров заради життя».
- «Семерым харьковчанам присвоили звание почетного донора Украины» (14.06.16) – про те, що в обласному центрі здачі крові званням почесного донора України нагородили сімох харків’ян. Матеріал супроводжує відео з теленовин Медіа групи «Об’єктив», в якому є інтерв’ю з донорами, старшою медсестрою та головним лікарем Обласного центру служби крові.
- «Раненым военным нужна кровь» (19.07.16) – повідомлення волонтерів про те, що в госпіталі Часів Яр багато важких поранених. Кров можна здати на Харківській станції переливання крові, на талончику вказавши: для 65 шпиталю.
- «У Харкові відбулася донорська акція від Товариства Червоного Хреста» (26.08.16) – про те, що волонтери організували адресний збір крові та її компонентів для онкологічного центру в Помірках, який такої допомоги потребує постійно. Матеріал супроводжує відео з теленовин Медіа групи «Об’єктив», містить інтерв’ю зі співробітниками та лікарями ХОЦСК, координатором донорської програми Харківської організації «Червоного Хреста» Владиславом Каминіним та одним із донорів.
Тому саме сайт МГ «Об’єктив» можна віднести до тих медіа, що найбільш відповідально висвітлювали тематику донорства крові – кількісно та якісно.
ВИСНОВКИ:
Протягом звітного періоду у ЗМІ Харківської області спостерігався виразний брак матеріалів щодо донорства крові.
Щоправда, харківські медіа застосовували коректну мову та правильно вживали терміни, розповідаючи про донорство. Також журналісти (за виключенням «Город Х» уникали сенсаційності у цій тематиці.
Тональність матеріалів про донорів була позитивною. В ході моніторингу спотворення інформації або маніпулювання нею з боку ЗМІ, а також заяв, що їх можна розцінити як нападки на донорів, та мови, що сприяє створенню їх негативного іміджу, не зафіксовано. Однак у гонитві за сенсаційністю та збільшенням аудиторії сайту, видання «Город Х» відходило від журналістських стандартів етики.
Ані в онлайн-медіа, ані в газетах, ані в теленовинах харківських ЗМІ, які були предметами нашого моніторингу, не було знайдено жодного аналітичного матеріалу на теми, що стосуються проблематики донорства. Як правило, регіональні ЗМІ обмежувалися тільки згадкою про потребу у донорській крові та наводили відповідну статистику (вочевидь, надану Харківським обласним центром служби крові). Журналістами фактично зачіпалися лише питання необхідності рекрутингу донорів й того, що українські військові-учасники АТО та поранені цивільні особи відчувають систематичні труднощі із забезпеченням кров’ю й крововмісними препаратами.
Отже, об’єкти нашого моніторингу, окрім МГ «Об’єктив», не приділяли належної уваги тематиці донорства крові, згадуючи про неї лише в контексті відповідних акцій та/чи Всесвітнього дня донорства крові.